+ פרסום מודעה

איך לקנות רכב שטח חדש במחיר הגיוני?

ישראל היא אמנם מדינה קטנה למדי, והשטחים הפתוחים בה יחסית מצומצמים, אבל גם כך יש מקומות רבים שאפשר לטייל בהם עם רכב 4X4 - ואכן הביקוש לרכבי השטח נמצא במגמת עלייה מתמדת. עם הביקוש מגיע גם היצע, שמצד אחד מקנה לכל מי שמחפש מכונית שאפשר לרדת איתה מהכבישים חופש בחירה נרחב, ומצד שני גם עלול לבלבל. הטיפים הבאים יעזרו לכם לבחון את כל האופציות הקיימות בצורה מושכלת, ולהגיע לרכב המתאים לכם ביותר.

מיפוי מדויק של הצרכים

בחלק מהמקרים רכב השטח משמש את בעליו לנסיעה גם בכבישים ה"רגילים", ובמקרים אחרים רוב הנסיעות מתבצעות בוואדיות, בגבעות, בדיונות החול ובהרים. בהתאם השיקול הראשון הוא מאפייני השימוש שלכם - ככל שאתם מתכוונים לנסוע יותר בשטח, כך נדרשת רמת עבירות גבוהה יותר, גם על חשבון אחיזת הכביש והנוחות במהלך הנסיעות העירוניות. כדאי לזכור שרוב טיולי השטח בארץ מתבצעים בתנאים לא קשים מדי, כך שאלא אם כן אתם ג'יפולוגים מושבעים, כדאי להעדיף דגמים שמספקים חוויית נסיעה מוצלחת בכל מקום כולל בעיר.

גודל תא הנוסעים ותא המטען

עוד שיקול חשוב הוא הגודל של תא המטען, וגם זה של החלל הפנימי ברכב, זה שהנוסעים יושבים בו. בדרך כלל כשיוצאים לטיולים יש כמות גדולה למדי של ציוד, וחשוב לוודא שיש מספיק מקום לאחסן את כולו, כמובן מבלי לפגוע בנוחות הישיבה שלכם ושל מי שמצטרף אליכם ליציאה לשטח.

נפח תא מטען של כ-400 ליטר נחשב סביר פלוס. כדאי גם לבחון את נוחות הישיבה מבחינתכם, ואת אפשרויות הכוונון של מושב הנהג - כך שגם כשאתם יוצאים לטיולים ממושכים, החוויה תהיה נעימה.

עלות התחזוקה השוטפת

במקביל לתועלת שצפוי לספק כל דגם, כולנו בוחנים מן הסתם גם את העלות. חשוב לזכור שמעבר למחיר רכב השטח, גם העלות של השימוש בו היא שיקול כלכלי משמעותי. בהתאם מומלץ לכלול בחישוב את צריכת הדלק הממוצעת של הרכב לפי מאפייני השימוש שלכם - אם למשל אתם זקוקים למכונית לנסיעות בין-עירוניות רבות הנתון הרלוונטי הוא צריכת הדלק בכבישים אלה. עוד המלצה היא להעדיף דגמים עם מנוע דיזל שעלות הנסיעה בהם לכל ק"מ נמוכה בכ-30% בהשוואה לרכבים עם מנוע בנזין, מה גם שלמנוע דיזל תוחלת חיים ארוכה יותר. דאצ'יה דאסטר היא אחת האופציות הטובות ביותר מבחינה זו, וגם מבחינת עלויות הטיפולים התקופתיים ההכרחיים.

רמת אבזור

עוד סיבה טובה להעדיף את רכבי השטח הזולים היא שבדרך זו נשאר לכם מספיק כסף פנוי כדי להבטיח רמת אבזור גבוהה - בין אם אבזור שמטרתו היא מקסימום בטיחות (למשל בקרת זחילה במדרון או בלימה יעילה במצבי חירום) ובין אם אבזור שנועד לשדרג את חוויית הנסיעה (מצלמה אחורית, חלונות חשמליים, בקרת שיוט ועוד).